Trądzik różowaty jest schorzeniem, które dotyka osoby po 30 roku życia. Częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Kiedyś, jak jeszcze nie wiedziałam o istnieniu trądziku różowatego zawsze, gdy widziałam na ulicy osobę w pierwszych stadiach choroby myślałam, ze się tylko mocno zarumieniła. Nie wpadłoby mi do głowy, że taki wygląd może utrzymywać się dłużej niż kilka minut.
Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, trądzik różowaty, choć na początku łatwo pomylić z rumieńcami, to przewlekła choroba skóry.
Stadia jego rozwoju są cztery:
I stadium
Zarumienienie cery z widocznymi popękanymi naczynkami. Szczególnie dobrze widoczny w stanach niepokoju i stresu. Pojawienie się jego jest wynikiem zaistniałych bodźców emocjonalnych. Przeważnie zanika po około 10 minutach
II stadium
Zmiany zaczynają mieć charakter trwały. Rozszerzone naczynia krwionośne nie wracają do pierwotnego kształtu. Następują nieodwracalne uszkodzenia.
III stadium
Zaczynają pojawiać się grudki i krostki, które doprowadzają do obrzęk twarzy. Towarzyszyć temu może zapalenie spojówek i brzegów powiek.
IV stadium
Występuje tylko mężczyzn i wiąże się z przerostem tkanki łącznej miękkich części twarzy.
Trądzik różowaty występuje tylko na twarzy. Przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele.
Pierwsze z nich wiążą się z nerwicą naczyniowo bodźcową, czyli w prostszym języku nadwrażliwością układu na bodźce. Wpływ mają na nie:
- Stres,
- Pogoda,
- Wysiłek fizyczny,
- Gorące kąpiele,
Druga z przyczyn to zmiany hormonalne, które następują w wyniku menopauzy, podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, czy podczas cyklów miesiączkowych.
Jednak to nie wszystko. Na powstanie trądziku różowatego mogą mieć również wpływ zaburzenia układu pokarmowego typu nieprawidłowa dieta, zaparcia.
Ostania przyczyna pojawienia się trądziku różowatego można doszukiwać się w zakażeniach drożdżakami lub nużeńca ludzkiego.
Tak jak wspominałam trądzik różowaty pojawia się tylko na twarzy i pokrywa czoło, policzki i nos. Jednak nie stanowi to oczywiście żadnego pocieszenia przecież o idealny wygląd twarzy dbamy najbardziej. Co ciekawe częściej występuje u osób z niebieskimi oczami i jasnymi włosami.
Trądzik różowaty nie należy do chorób zakaźnych i nie można się nim w żaden sposób zarazić od osoby chorej.
Nieleczony trądzik różowaty nie tylko psuje wygląd twarzy, ale również może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. U 40% pacjentów z trądzikiem różowatym występuje zespół suchego oka, który wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie filmu łzowego.
Trądziku różowatego nie można wyleczyć, ale znacznie można załagodzić jego stan. Tym bardziej, że trądzik różowaty posiada częste okresy reemisji. Dlatego osoby chore powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnacje skóry. Ale o tym jak ją pielęgnować i czego należy zdecydowanie unikać napiszę w kolejnym poście.
ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe
- trądzik różowaty czy można się zarazić