Wydaje się wam, że nie ma nic gorszego, niż młodzieńczy trądzik, który rujnuje życie nastolatkom? Uwierzcie mi, że jest. Nieczęsto się o tym mówi, więc ja poświęcę na ten temat nieco czasu i energii. Uważam, że warto. Mowa oczywiście o trądziku odwróconym, który nie jest powszechną dolegliwością. Warto jednak wiedzieć, że nie powinno się go bagatelizować.
Skąd bierze się trądzik odwrócony?
Trądzik odwrócony swój początek ma w zapaleniu mieszków włosowych. Z tego bardzo szybko rozwija się zapalenie gruczołów apokrynowych. Nie są to jedynie zgrubienia na skórze. To krosty, wypryski i pryszcze, a także ropnie i nierzadko owrzodzenia.
Ten rodzaj trądziku dotyka najczęściej mężczyzn po okresie dojrzewania. Najczęściej występuje w okolicach pachwin, krocza i genitaliów. Powstawaniu tej dolegliwości najczęściej towarzyszy otyłość, siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta wraz z używkami, w tym także nałogowym paleniem papierosów.
Mam złą wiadomość dla panów – przeprowadzone badania wskazują na możliwość dziedziczenia tej dolegliwości. Specjaliści zgodnie twierdzą, że trądzik odwrócony najczęściej pojawia się między 20. a 25. rokiem życia. U dorosłych mężczyzn ryzyko jego wystąpienia znacznie spada.
Spotkałam się również z taką informacją, że trądzik odwrócony może pojawić się jako efekt uboczny leczenia kanałowego zębów. Dziwi was to? Mnie wcale. Nie od dziś wiadomo, że leczenie kanałowe zębów to najgorsze zło, wbrew temu, co twierdzą stomatolodzy. Nie da się bowiem zatruć chorego zęba w taki sposób, aby nie rozwijały się w nim nadal chorobotwórcze bakterie. To one właśnie powodują rozległe stany zapalne w całym organizmie. Mogą również prowadzić do groźnych chorób układu krążenia i wielu innych. Mogą również wywołać trądzik odwrócony. Więc jeśli masz chorego zęba, a stomatolog doradza ci leczenie kanałowe, to ja dobrze ci radzę – nie zgadzaj się na to.
Jak leczyć ten rodzaj trądziku?
Z powodu występowania trądziku odwróconego w dość intymnych miejscach, wielu mężczyzn decyduje się na leczenie na własną rękę, czyli „poczekam, aż samo minie”. To najgorsze, co można zrobić. Trądzik odwrócony należy leczyć antybiotykami, aby nie rozwinął się z niego poważny stan zapalny.
W wielu przypadkach antybiotykoterapia pomaga na trądzik odwrócony. Jednak można również zastosować krioterapię z użyciem ciekłego azotu lub też chirurgiczne usunięcie zmian skórnych. To ostatnie rozwiązanie jest zalecane, aby uniknąć nawrotu dolegliwości.
Jeśli ja mogę coś doradzić tym, którzy borykają się z tą dolegliwością – schowajcie swój wstyd i udajcie się do specjalisty. Nie bagatelizujcie tego problemu, ponieważ jest to jednostka chorobowa określana mianem choroby autoimmunologicznej. Oznacza to, że trądzik odwrócony sam nie minie. Im wcześniej skonsultujecie się ze specjalistą, tym lepsze rezultaty leczenia osiągniecie. Pamiętajcie, że ta dolegliwość naprawdę potrafi uprzykrzyć życie i to w każdym jego aspekcie.
Pamiętam, jak w młodzieńczym okresie miałam problem z zapaleniem meszków włosowych. Co za paskudztwo!