Z natury powinniśmy czerpać jak najwięcej. Ja przynajmniej się staram. Dziś przychodzę do Was z naturalną metodą na wypryski, krosty, pryszcze. Już jakiś czas temu zauważyłam, że wiele ziół mogę nazbierać na swojej działce. Z dala od spalin, chemicznych oprysków i zanieczyszczeń. Wystarczy je wysuszyć lub ze świeżych zrobić macerat i można korzystać z ich dobroczynnych właściwości. To jest takie proste. Zaraz Wam o tym opowiem.
Oman wielki – bogactwo prozdrowotnych właściwości
Oman wielki przez wielu uważany jest za pospolity chwast. Wielu obok niego przechodzi obojętnie, a przecież można korzystać z jego prozdrowotnego działania. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. W ziołolecznictwie jest on bardzo cennym surowcem.
Ważną substancją, którą można znaleźć w omanie jest inulina. To dzięki niej przyspiesza przemiana materii, a zatem i efekty odchudzania są trwalsze i szybciej zauważalne. Jest on również idealnym prebiotykiem dla bakterii jelitowych. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, wykazuje działanie przeciwnowotworowe i wspomaga prace jelit likwidując zaparcia.
Najcenniejszą częścią omanu wielkiego jest jego korzeń. Odpowiednio przygotowany wyciąg skutecznie rozprawi się z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Rozrzedza on bowiem wydzielinę zalegającą w płucach i przyspiesza jej usuwanie z organizmu.
Powinnam jeszcze wspomnieć o tym, iż olejek eteryczny zawarty w korzeniu omanu wielkiego doskonale radzi sobie z pasożytami układu pokarmowego oraz skóry. Można go również stosować przy zapaleniach pęcherza moczowego, ponieważ działa on również moczopędnie.
Jak przygotować macerat octowy z omanu wielkiego na wypryski?
Mówiłam Wam już, że najcenniejszą częścią omanu jest jego korzeń. Jednak warto zbierać korzenie dwuletnie, ponieważ zawierają one najwięcej prozdrowotnych substancji. Ważne jest również to, aby zbierać go w miesiącu październiku. W wielu źródłach można znaleźć informację, że z powodzeniem można go bezpiecznie stosować nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci.
W celu przygotowania maceratu potrzebujemy 100 g korzenia omanu – może być świeży, a może też być suszony. Taką ilość surowca należy zalać 300 g octu spirytusowego. Następnie należy go odstawić w ciemne miejsce na 7 dni. Raz dziennie należy delikatnie wstrząsać słojem, ale tak, aby nie wylać jego zawartości.
Po 7 dniach należy przefiltrować zawartość słoja i dalej przechowywać macerat w szklanym naczyniu. Aby bezpiecznie móc stosować macerat na skórne wypryski, pryszcze i krosty, należy go rozcieńczyć w ilości 1:1. Skórę należy przemywać raz dziennie.
Taki macerat dodatkowo pomoże przy ukąszeniach owadów, odstraszy komary, zlikwiduje wszy, a także inne natrętne owady.