Dzisiaj mam zamiar rozebrać proces powstawania pryszczy na czynniki pierwsze. Oczywiście jest w tym cel 🙂 Pryszcz to nasz wspólny wróg – i aby go skutecznie pokonać – trzeba wiedzieć o nim jak najwięcej. Skąd się bierze, jaka jest jego „historia”, dlaczego akurat Ciebie polubił. Dzięki temu – łatwiej będzie wykurzyć go z naszego życia.
A więc… Gotowi na porcję wiedzy?? To zaczynamy..
Cała historia z pryszczami zaczyna się w głębi naszego organizmu. Nasz organizm jest niezwykle wrażliwy na działanie męskich hormonów płciowych – które nazwano androgenami. Mimo że są to męskie hormony – kobiety też je produkują, tyle tylko że w znacznie mniejszym stężeniu. I te właśnie hormony – krążąc sobie w organizmie – działają w różnoraki sposób na nasze ciało. Jednym z tych sposobów jest pobudzenie do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Tak – to te, przez które nasza twarz wydaje się być tłusta. To one produkują tak zwany łój skórny. Przy czym jeszcze jedna uwaga. Hormony nie są jedynym powodem, przez który nasza skóra wytwarza więcej łoju. Innym czynnikiem zmuszającym gruczoły łojowe do maksymalnej pracy może być na przykład niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Teraz musimy przyjrzeć się budowie takiego gruczołu łojowego. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że ma ujście w porach skóry – jest to po prostu malutka dziurka na szczycie kanalika łojowego. Na dnie tego kanalika znajduje się meszek włosowy – są to komórki, których zadaniem jest tworzenie włosów. I jeszcze jedna ważna sprawa. Ujście takiego gruczołu znajduje się w połowie długości kanalika. Kanalik z kolei zbudowany jest z takich samych komórek jak na powierzchni naszej skóry. W momencie kiedy mamy do czynienia z trądzikiem, komórki kanalika mają brzydką tendencję do zbijania się w grudki, a następnie obumierania i złuszczania. Ich „odejście z tego świata” przyczynia się do zwężenia kanalików i zapychania ich – przez co odpływ łoju produkowanego przez gruczoły jest znacznie utrudniony.
No i teraz się zacznie. Mamy już zwężone kanaliki – i mamy zwiększoną produkcję łoju – czy to w wyniku burzy hormonów, czy jakiegokolwiek innego powodu. Ta mieszanka w każdym razie powoduje zablokowanie kanalika gruczołu łojowego. I tak zaczyna się trądzik – każdy!!! A jak już mamy zamknięty kanalik to zaczynają wytwarzać się idealne warunki do rozwoju bakterii trądzikowych. No i jak im tak miło i przyjemnie się robi w zatkanym gruczole łojowym – to zaczynają się rozmnażać – a dla nas to oznacza nic innego jak zakażenie i zapalenie
A jak mamy już zakażenie – to organizm zaczyna się przed nim bronić. Mobilizuje system odpornościowy – i wysyła leukocyty – białe krwinki – do miejsca, w którym pojawił się pryszcz. Organizm chce dobrze – chce wybić bakterie i naprawić wszystko to, co nabroiły w naszej skórze. I to właśnie leukocyty są odpowiedzialne za pojawienie się ropy w kroście – żółta lub zielonkawa ciecz – która często wypływa z pryszcza.
Ropa się nie pojawi – jeśli nie doszło do zakażenia – jeśli mamy tylko zatkany kanalik – a nie mamy intensywnie rozwijających się bakterii. Wtedy na skórze pojawia się pojedynczy czop – czyli wągier po prostu.
I teraz – jak już wiecie jak powstają wągry i pryszcze – na pewno nie trzeba nikogo dwa razy namawiać do oczyszczania twarzy i stosowania peelingów w celu pozbycia się obumarłej skóry zatykającej pory. Nie dopuszczenie do zatkania się porów jest w stanie ochronić nas przed powstawaniem pryszczy. Szczególnie tych brzydkich – ropiejących.
ITen artykuł w google znaleziono na słowa kluczowe
- pryszcz budowa
- jak powstaja pryszcze
- jak powstaje pryszcz
- jak powstają wągry
- krosty z białym czubkiem
- pryszcze z białym czubkiem
- skąd się biorą pryszcze
- wągry na twarzy
- skąd się biorą wągry