Myślę, że jest to sprawa dość kontrowersyjna, ponieważ większość lekarzy specjalistów nie uznaje tej metody. Jednak jest ona warta uwagi, choć nie ma żadnych badań klinicznych, które by ją potwierdzały. Chodzi o face mapping, czyli o interpretację rozmieszczenia Twoich pryszczy na twarzy w odniesieniu do przyczyn ich powstawania. Ciekawe prawda?
Zmiany skórne na czole
Umiejscowienie zmian trądzikowych w konkretnych rejonach twarzy może wskazywać na przyczynę ich powstawania. Zmiany skórne, które występują na czole, mogą mieć swoją przyczynę w spożywaniu zbyt dużej ilości przetworzonych produktów. Dodatkowo nie należy bagatelizować innych czynników, jak na przykład kosmetyki do stylizacji włosów. Jeśli masz grzywkę opadającą na czoło, to ona również może powodować powstawanie pryszczy w tym rejonie twarzy.
Kosmetyki do stylizacji włosów zawierają składniki zatykające pory skóry, z którą mają kontakt, a w tym przypadku będzie to czoło. Zatkane pory skóry to pryszcze, zaskórniki i problemy skórne.
Grzywka opadająca na czoło podrażnia i łaskocze skórę, a nierzadko powoduje odruch ciągłego jej poprawiania niekoniecznie czystymi rękami. Przez takie działanie można nie tylko podrażnić skórę, ale również powodować jej podrażnienie i mikrouszkodzenia, w miejscu których szybko zaczną pojawiać się pryszcze. Niektórzy mówią w takich sytuacjach o trądziku mechanicznym.
Podobnie w zimie – noszenie czapek, opasek czy kapeluszy wzmaga pojawianie się pryszczy na czole. Pod materiałem skóra się poci, jest podrażniona, a to także prowadzi do powstawania pryszczy.
Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku
Jak sobie z tym radzić? Po pierwsze zrezygnować z noszenia grzywki, choć z czapki w zimie nie radzę. Chodzi o ograniczenie tych czynników, które mogą powodować zmiany skórne. Ja nauczyłam się w ogóle nie dotykać swojej twarzy, a już zupełnie nie dotykam jej, kiedy mam brudne dłonie. Wiadomo, że czasem zaswędzi nos czy policzek. Wówczas staram się delikatnie podrapać czystą dłonią. Uwierzcie mi, że to robi różnicę przy cerze trądzikowej.
Zmiany skórne na policzkach i brodzie
Zmiany skórne na brodzie mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Kiedy zbliża Ci się miesiączka, to pojawiają się pryszcze właśnie w tej okolicy, prawda? Ja tak mam. U mnie się to sprawdza w stu procentach.
Dodatkowo pryszcze na policzkach mogą powstawać wtedy, kiedy często rozmawiasz przez telefon. Ekranu telefonu dotykasz przecież nie zawsze czystymi palcami, nosisz go w siatce lub torebce, a nawet w kieszeniach spodni. Jeśli nie czyścisz go regularnie, a przy tym często przykładasz do policzka, to nie dziw się, że właśnie tam masz pryszcze.
Często też widzę, jak ludzie rozmawiają przez telefon, a przy tym chcą mieć wolne ręce, więc przytrzymują go ramieniem do ucha. Bardziej przytykają go do policzka, z czego zupełnie nie zdają sobie sprawy. To również powoduje ocieranie skóry, które z kolei pobudza gruczoły łojowe i zaczyna się nadprodukcja sebum. Zapychają się pory skóry i problem gotowy.
U facetów z kolei zarost może powodować pojawianie się pryszczy na brodzie i policzkach. Kiedy włoski wrastają w skórę, zaczyna tworzyć się stan zapalny mieszków włosowych i stąd także bierze się trądzik.
Pryszcze między brwiami
Pojawiają Wam się pryszcze pomiędzy brwiami? Mi czasami wyskakują tam zaskórniki, ale na szczęście szybko i bezboleśnie mogę je usunąć i w zasadzie większych problemów z nimi nie mam.
Jednak pryszcze pojawiające się w tym miejscu z reguły wskazują na problemy z wątrobą. Niestety większość z nas ma mocno zatrutą wątrobę, która nie domaga. Zacznij odżywiać się zdrowo i regularnie, a pryszcze z tej części twarzy powinny zniknąć.
Jak Wam się podoba face mapping? Może chcielibyście coś do tego dodać z własnej obserwacji?