Nie owijam w bawełnę… Po każdej zmianie skórnej musi pozostać jakiś ślad. Zgadzacie się z tym? Nie ma znaczenia, czy macie cerę trądzikową, czy nie. Jeśli nie macie, to po pryszczu pozostanie Wam ciemniejszy ślad na skórze, który z czasem zapewne zniknie. Kiedy macie trądzik, to przeważnie po każdym pryszczu pozostaje ślad, mniejszy lub większy. Po tych mniejszych pewnie nawet zniknie z czasem, po ropnych wypryskach zapewne pozostaną blizny. I co teraz z tym zrobić?
Blizny potrądzikowe – kiedy i u kogo?
Kiedy pojawiają się blizny potrądzikowe, to w strukturze skóry zachodzą zmiany, które nawet po najlepszej terapii nie znikną całkowicie. Będą mniej widoczne, jednak skóra już nie będzie idealna. Rozumiecie? Ważne jest, żeby nie dopuścić do ich powstania, a przynajmniej tak robić, żeby one nie były zapomniane i pozostawione same sobie.
Szacuje się, że blizny potrądzikowe pojawiają się u co piątej osoby, którą dotyka problem trądziku. Faktem jest również to, że blizny z reguły powstają po dużych zmianach trądzikowych, a także tam, gdzie pryszcze wyciskaliście, choć wiecie, że nie powinniście tego robić.
Duże zmiany skórne wiążące się z powstaniem stanu zapalnego, czyli torbiele oraz grudki, powodują powstawanie blizn trądzikowych. Tak zniekształcona skóra nie może powrócić do pierwotnego stanu, choć faktycznie można sprawić, żeby wyglądała ona bardzo dobrze.
Nowe włókna kolagenowe, które odkładają się w miejscu powstawania blizn, powodują powstawanie nierównej powierzchni skóry i swoiste jej wybrzuszenia. Pojawiają się również ciemne zabarwienia skóry w miejscu stanu zapalnego, czyli pryszczy. To skutek nagromadzenia się w tym miejscu melaniny, czyli barwnika. Z czasem te przebarwienia jaśnieją, choć wciąż stanowią kontrast z niezmienionymi fragmentami skóry i niewątpliwie przyciągają spojrzenia.
Wypukłe i wklęsłe blizny potrądzikowe
Każdy, kto ma trądzik wie, że w miejscu pryszczy pojawiają się na skórze wybrzuszenia i zagłębienia na skórze. To właśnie są blizny potrądzikowe. Kiedy rana na skórze po pryszczu zaczyna się goić, to w tym miejscu powstaje przerost tkaninki włóknistej. To blizny wypukłe. Hipertroficzne znajdują się w miejscu zmiany skórnej, a keloidowe rozrastają się znacznie poza jej obszar.
Blizny potrądzikowe wklęsłe nazywane są atroficznymi. Mogą być głębokie i wąskie, rozległe i wklęsłe, a także tworzące pofałdowanie na powierzchni skóry.
Jak leczyć blizny potrądzikowe?
Dobrą wiadomością jest to, że niektóre blizny potrądzikowe znikają samoistnie, choć skóra w tym miejscu nadal nie jest taka, jak przed tymi zmianami skórnymi. Trzeba mieć świadomość tego, że u jednej osoby z reguły występuje kilka różnych rodzajów blizn potrądzikowych, dlatego nie istnieje jedna skuteczna terapia na wszystkie i dla każdego.
Najpopularniejsze metody leczenia takich blizn to zastrzyki sterydowe, peelingi chemiczne i terapie laserowe. Przyznać trzeba jednak, że jest jeszcze całe mnóstwo innych metod, ale nie warto szukać najlepszego dla siebie metodą prób i błędów. Warto zasięgnąć porady dermatologa, który będzie wiedział, co zadziała u Ciebie najskuteczniej.
Głównym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia blizn potrądzikowych jest to, że wciąż na Twojej skórze pojawiają się pryszcze. To z nich powstają blizny, tak więc leczenie w tym samym czasie nie ma sensu i się tego po prostu nie robi. Trzeba poczekać, aż trądzik przygaśnie, uspokoi się, zostanie zaleczony i wówczas można zacząć skuteczne leczenie powstałych blizn.