Jak już wiecie trądzik – to jeden z pospolitszych wrogów naszej skóry oraz największy nieprzyjaciel nastolatków. Jego pojawienie się zawsze zwiastuje poważne zmiany zachodzące w naszym ustroju, a on sam bywa szalenie uciążliwy. Dlatego też dognici nim nieszczęśnicy – mężczyzn niestety te zmiany tez nie omijają – starają się go zwalczać na wszelkie możliwe sposoby, niestety niewiele z nich przynosi oczekiwane rezultaty. Najbezpieczniejsze są zawsze naturalne sposoby na trądzik. Poznaj kilka z nich.
Skąd ten trądzik?
Z punktu widzenie przeciętnego nastolatka, ale i kobiet w okresie przekwitania (ok.50-60 rok życia) – trądzik to przekleństwo i zupełna pomyłka natury, a jak definiuje go dermatologia? Zgodnie z naukową definicją trądzik to zmiana chorobowa skóry. Dzieli się on na dwa typy:
– trądzik pospolity – zmiany występujące u nastolatków pod wpływem zbyt wysokiego poziomu hormonów typu męskiego czyli androgenów;
– trądzik różowaty – zmiany, które pojawiają się po 50-tym roku życia.
Charakterystyczne dla zmian trądzikowych są tak zwane zaskórniki czyli większe lub mniejsze krostki zakończone białym (zaskórniki zamknięte) lub czarnym (zaskórniki otwarte) punkcikiem.
Zmiany te najczęściej pojawiają się na twarzy. Ich „ulubionymi miejscami” są: policzki, nos, broda, czoło. Nieco rzadziej występują też na dekolcie i plecach.
W przypadku, gdy po 20 roku życia trądzik nadal się utrzymuje, wskazana jest wizyta u endokrynologa, gdyż może oznaczać problemy związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej.
Trądzik dużo rzadziej „męczy” mężczyzn niż kobiety. Za to u panów występuje zazwyczaj w o wiele bardziej zaostrzonej formie czy postaci.
Naturalne metody na pryszcza
Najbardziej polecanymi i bezpiecznymi środkami do walki z trądzikiem są zioła. Oczywiście nie wszystkie. Najbardziej skuteczne to: rumianek, lipa, szałwia. Wystarczy z nich przygotować parówki ziołowe (wlewając do miski przygotowany wcześniej z wrzącej wody i dodatku ziół wywar). Ich działanie polega na „udrożnieniu” porów i rozpulchnieniu skóry. Innym rozwiązaniem mogą być też ziołowe kompresy. Z trądzikiem można też walczyć przygotowując maseczkę z siemienia lnianego. Równie pomocne może okazać się picie herbatki z bratka.
Doskonałe rezultaty możemy też osiągnąć stosując naturalne kosmetyki na trądzik takie jak olejki roślinne – dodając je do kąpieli (aromaterapia) lub stosując, jako tonik łagodzący. Najbardziej nadają się do tego celu olejki:
– herbaciany;
– szałwiowy;
– jałowcowy;
– cedrowy.
Jak „nie pozbyć się” trądziku?
I na koniec wymienimy trzy największe błędy o których już wspominałam, a które sprzyjają rozprzestrzenianiu się zmian trądzikowych:
- Tuszowanie wągrów przy pomocy kolorowych kosmetyków – one jedynie podrażniają skórę;
- „Wysuszanie” pryszczy słońcem lub w solarium – wbrew pozorom obydwa te rodzaje promieni pobudzają jedynie gruczoły łojowe do wytężonej pracy;
- Usuwanie pryszczy poprzez ich wyciskanie lub intensywne szorowanie – w ten sposób jedynie otwieracie drogę do rozprzestrzeniania się tych zmian. Poza tym po tego typu zabiegach, pozostaną Wam szpecące blizny.
Na trądzik odradzam też tonik z alkoholem czy inny specyfik, który go zawiera – tylko wysusza skórę, a efektów brak;/
Rewelacyjnie, że napisałeś wpis o tej tematyce dlatego że rzeczywiście mało kto wie jak to można robić poprawnie. Będę mógł wspierać początkujących tym materiałem oraz chętnie im go będę cytował. Pozdrawiam, Weselnik z Lublina