Czy wiecie, w jaki sposób otrzymuje się olejek lawendowy? Destylacja kwitnącego ziela z parą wodną daje ten niezwykle aromatyczny olejek eteryczny, który dość powszechnie stosowany jest do zabiegów aromaterapii. Dowiedziono, że zawiera on głównie estry i alkohole. Co jeszcze można w nim znaleźć?
Olejek lawendowy – skład
W składzie olejku lawendowego znaleźć można: garbniki, kumaryny, a także związki mineralne. Największą jego zaletą jest to, że można go stosować bezpośrednio na skórę. Niewiele olejków jest tak bezpiecznych w bezpośrednim kontakcie. Kiedy wcierasz ten olejek w skórę, naczynia włosowate rozszerzają się i pojawia się zaczerwienienie skóry. To z kolei sprawia, że to miejsce jest rozgrzane olejkiem oraz lepiej ukrwione, co przynosi korzyści terapeutyczne.
Z powodzeniem można ten olejek stosować jako okłady przyspieszające gojenie się ran, oparzeń, ukąszeń owadów. Ma on bowiem działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Zaleca się go przy terapii stanów zapalnych skóry, rozstępów, trądziku, egzemy, grzybic, pleśniawek, łupieżu, wypadaniu włosów, zmęczenia, ociężałości, histerii, irytacji, zdenerwowania, bezsenności, cellulitu, menopauzy, otyłości. Można nawet dodawać go do inhalacji w celu szybszego wyleczenia kataru, zapalenia zatok, gardła oraz grypy.
A Wy? Stosowaliście kiedykolwiek olejek lawendowy na trądzik?