Trądzik, a PCOS – czy te dwie przypadłości się łączą?

trądzik

Wiecie, że trądzik może mieć wiele przyczyn powstawania, ale najbardziej powszechną z nich jest to, że w organizmie pojawiają się z różnych przyczyn zaburzenia hormonalne. Już od dłuższego czasu można zaobserwować, że nie tylko nastolatkowie borykają się z trądzikiem. Jeśli po okresie dojrzewania trądzik nie ustępuje, można nazwać go uporczywym. Jeśli natomiast trądzik pojawił się po 25 roku życia, to jest on nazywany późnym. Jest to jedynie nomenklatura, ponieważ w każdym wieku trądzik leczy się dokładnie tak samo. Czyli jak? Najpierw szuka się przyczyn jego powstawania, a później się go leczy w najbardziej skuteczny sposób. U kobiet jednak trądzik może być powiązany z inną przypadłością, potocznie nazywaną PCOS. Co to oznacza?

Trądzik, a PCOS

PCOS to inaczej zespół policystycznych jajników. Co to w praktyce oznacza? Jest to choroba, która dotyka młode kobiety. Według statystyk jest dość powszechna i niesie ze sobą wiele konsekwencji. Upośledza ona prawidłowe funkcjonowanie jajników, przez co powoduje problemy z zajściem w ciążę.

Do pierwszych objawów PCOS można zaliczyć: nieregularną miesiączkę, podwyższony poziom androgenów we krwi, jak również pojawienie się w jajnikach wielu cyst wypełnionych płynem. To właśnie z powodu tych androgenów pojawia się trądzik, ale też wypadanie włosów z głowy z jednej strony, a pojawienie się nadmiernego owłosienia na ciele z drugiej, a także mocno tłusta skóra twarzy. Dodatkowo, kobiety z tą dolegliwością często przybierają na wadze i oczywiście mają problem z zajściem w ciążę.

Musicie sobie zdawać sprawę z tego, że nie u każdej kobiety wystąpi pełen wachlarz tych objawów. Warto zatem obserwować swój organizm i odnotowywać wszelkie niepokojące zmiany, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem rodzinnym. On wówczas zadecyduje, czy konieczne jest wykonanie testów z krwi na obecność podwyższonych hormonów, usg jajników czy jakiekolwiek inne badanie.

To, co ja mogę dodać od siebie – zawsze można swoje przypadłości skonsultować z lekarzem. Nie musisz leczyć się na własną rękę metodą prób i błędów, a zapewne potwierdzenie od specjalisty, że Twój trądzik to jedynie zmiany skórne uspokoi Cię. Wówczas możesz skorzystać z pomocy dermatologa. Jedno jest pewne – nie czekaj, aż Ci samo przejdzie, bo z mojego doświadczenia wynika, że tak dzieje się niezwykle rzadko.

dołącz do mnie na facebook